Call Center Hotel ekibiyle öne çıkıyor

Kariyer.net - Şubat 2015

Türkiye’de çağrı merkezi sektörü, büyüme potansiyeli ve yarattığı istihdam olanağıyla oldukça dinamik bir yapıya sahip. 2010 yılında kurulan Call Center Hotel de bu bağlamda çağrı merkezi operasyonunu yürütecek firmalara hizmet veriyor. Call Center Hotel CEO’su Tarkan Ersubaşı, çağrı merkezi alanını, bu alanda nasıl hizmetler verdiklerini ve şirket içinde gerçekleştirdikleri uygulamaları anlatıyor.

İnsan Kaynakları desteği de verilecek

Dünyanın ilk çağrı merkezi oteli olarak kurduğumuz Call Center Hotel çağrı merkezi şirketlerine, dönemsel projelere ve çağrı merkezi yatırımı öncesi ihtiyaçlarını belirlemek isteyen kurumlara hizmet veriyor. Çağrı merkezi operasyonu yürütecek firmalara A’dan Z’ye her konuda hizmet sunan Call Center Hotel, şirketlere yer tahsis eden ve tam bir otel mantığı ile çevresel tüm hizmetleri ve teknolojileri sunan bir yapıya sahip. Örneğin, küçük bir firmasınız, telefonla satış yapmak istiyorsunuz ve müşterilerinize call center hizmeti vermeniz gerekiyor. Ancak alt yapı için maliyetlere katlanamıyorsunuz ya da bu yapılandırma için fazla vaktiniz ve iş gücünüz yok. Otelden “seat” kiralıyorsunuz ve istediğiniz hizmetleri de seçerek en kısa sürede gerçekleştirebiliyorsunuz. Kurumlar mevcut personelleri ile hemen destek almaya başlayabiliyor. Ayrıca son olarak 2014 yılı son çeyreği itibarıyla iş ortaklarımıza İnsan Kaynaklan desteği ve kalite değerlendirme hizmetlerini de vermeye başladık.

Deneyimli ekip şirketi ileriye taşıyor

2015 yılında Call Center Hotel olarak çağrı merkezlerine teknolojiyi, altyapıyı ve profesyonel hizmetleri bir bütün olarak sunmayı hedefliyoruz.

En önemli farkımız; ekibimiz. Uzun yıllardır birlikte çalışan ve çağrı merkezine sunduğumuz çözümleri sadece kurabilen değil aynı zamanda her gün kendi içinde veya müşterisinde kaliteli ve kesintisiz yönetebilen deneyimli bir ekibimiz var.

Bu ekip gelen iş ihtiyacına göre müşteriye en uygun çözümü önce kurguluyor sonra da bu kurguya uygun bir şekilde uygulamasını yapıyor. Bu süreci yıllar içinde oluşturduğumuz ve standartlaştırdığımız kurulum metodolojimiz ile yönetiyoruz. Böylece kurumlar uzun yıllar beraber çalışarak uzmanlaşmış ekibimizden ihtiyaçları doğrultusunda en uygun şartlarda destek alabiliyor. Bizim amacımız kurumların çağrı merkezi ile ilgili tüm konularında onları destekleyici ve tamamlayıcı uzun süreli iş ortakları olmak. Bizler iş ortaklarımızın ihtiyacı olan hizmetleri bir bütün olarak sunarken kurumlar ana işlerine ve kaliteye odaklanıyorlar.

Sektörün en önemli sıkıntısı turn-over

Çağrı merkezinin en önemli problemlerinden birisi çalışan devri; yani şirkette çalışanların işten ayrılması. Basitçe bakıldığında, turn-over iki şekilde ortaya çıkar: Birincisi çağrı merkezinden ayrılan kişiler ve firmanın yollarını ayırmak istediği kişiler; İkincisi ise çağrı merkezinden firma içinde diğer birimlere geçiş yapmış olan kişiler.

Türkiye’de çağrı merkezi turn-over oranları büyük kuruluşlarda, yıllık yüzde 25 ile yüzde 35 aralığında. Bunu yakalayabilen firmalar ise maalesef az. Türkiye’nin genel ortalaması kesinlikle daha yüksek, bunun iki katı kadar. Çağrı merkezi sektöründe işe girip aynlanlarm yüzde 30’u ilk üç ay içinde ayrılıyor. Bunun pek çok nedeni var. Uzun çalışma süreleri, işin zor olması, ücretlerin yetersiz olması, işin belli bir süreden sonra monotonlaşması, fiziksel aktivite yetersizliği, devamlı kontrol edilme hissi, çalışanların yaptıkları işi kariyer hedefi olarak görmemeleri ve daha iyi koşullarda başka bir call centerda iş bulmaları gibi pek çok neden gösterilebilir. Daha çok yarı zamanlı bir iş olarak görünen çağrı merkezi müşteri temsilciliği işinin artık bir mesleğe ve uzmanlığa dönüşmesi için çalışanların desteklenmesi gerekiyor.