“Hesabını bilen işletmeler için kiralık çağrı merkezi”

Telecom.tr - Kasım 2014

“Hiçbir donanım, yazılım, bakım, IT ve iş gücü yatırımı olmadan teknoloji kiralama yoluyla bir bulut çağrı merkezi modeli oluşturduk. İhtiyacı olan müşterilerimiz istediği gün istediği sayıda agent ile CCH bulut hizmetinden yararlanarak çağrı merkezi operasyonlarını gerçekleştirebiliyor”

Dünya’nın birçok ülkesinde bulut bilişim hizmetleri kullanılıyor. Ülkemizde de bu hizmetlerden faydalanılabilecek daha fazla alan olduğu, bu alanlarda verilen servis ve servis veren firma sayısı arttıkça arz/talep denklemi içerisinde kullanımın giderek artacağı görüşündeyiz. Ayrıca büyük ölçekli şirketler bünyelerinde dağınık halde bulunan yapıları veya dış kaynak firmalarında dağıtarak yönetmeye çalıştıkları işlerini buluta taşıyarak merkezi hale getiriyor. Call Center Hotel şirketimizde bu tarz projelerimizin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bussiness Software Alliance (BSA) tarafından yayımlanan küresel çapta bulut bilişimin gelişiminde etkili olan ülkeler sıralamasında ilk 24 ülke arasında Türkiye 17. sırada yer alıyor. Dinamik nüfusumuz ve yeni teknolojilere olan yoğun ilgimiz ile bu listede basamakları hızlıca çıkabileceğimizi düşünüyorum.

Bulut Bilişim hizmetleri; kullanıcılara, kullanan kurumlara ve servis sağlayıcılara farklı avantajlar sağlıyor. Kullanıcılar, herhangi bir sabit cihaza, bilgisayara, sunucuya veya yere bağımlı olmaktan kurtularak uzaktan erişilen bir arayüz uygulaması sayesinde (genellikle web üzerinden veya VPN aracılığı ile bulut üzerinden hizmet alınacak platformun kendi yazılımları kullanılarak) sistemlere erişebilme imkanını elde edebiliyorlar.

Kurumlar, daha az bilgi işlem yatırımı yaparak, işleri için ihtiyaç duydukları çözümlere kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Ayrıca kurumlar gerektiğinde konunun uzmanı deneyimli kişilerden destek alabiliyorlar. Herhangi bir yeni hizmeti sağlayan çözümü kendi ortamlarında kurmak üzere satın alan kurumlar günümüzde halen bilgi işlem ekiplerinden ciddi zaman ve kaynak ayırmaya ve ekiplerini büyütmeye ihtiyaç duyuyorlar. Oysa bulut bilişim üzerinden hizmet alan kurumlar, ek geliştirmelerin çoğunu bulut bilişim tedarikçilerinden sağlıyorlar. Bulut bilişim servis sağlayıcıları tarafında ise, ortak kaynakların paylaştırıldığı bir model oluştuğundan, gerek kullanıcının, gerek bulut bilişim hizmetleri alan kurumların gerekse servis sağlayıcıların kazandıkları bir kazan-kazan ilişkisi doğabiliyor.