Tarkan Ersubaşı: "Müşterilerimizin memnuniyeti bizim için sağlıklı büyümenin tek yolu”

Telecom.tr - Aralık 2014

“Temel hedefimiz günümüzde kurumların en önemli değeri olan müşterilerine kaliteli hizmet sunmalarına yardımcı olmak. Bu nedenle sürekli iş ortaklarımızı dinliyor, onların değişen ihtiyaçlarını karşılamak adına yeni ürün ve çözümler oluşturuyoruz. Bu bitmeyecek bir süreç ve biz de daha iyi olmak için bitmeyen bir istek ve azim ile çalışmaya devam edeceğiz”

CCH’de verdiğiniz hizmeti, bir anlamda fabrika üreten fabrika kavramı ile özdeşleştirmek mümkün. Yeni okuyucularımız için CCH hizmetlerinizi ana hatları ile tanıtır mısınız?

Dünyanın ilk çağrı merkezi oteli olarak 2010 yılında kurduğumuz Cali Center Hotel (CCH) müşteri hizmetleri konusunda kaliteliyi öne çıkarmayı hedefleyen kurumlara hizmet veriyor. Call Center Hotel, kurumlara tam bir otel mantığı ile çevresel tüm hizmetleri ve teknolojileri sunan bir yapıya sahip. Kaliteli müşteri hizmeti vizyonu olan kurumların her türlü ihtiyacı Call Center Hotel’in deneyimli uzman kadrosu tarafından kurgulanıyor ve hayata geçiriliyor. Uzun yıllar sektör deneyimi olan ve kesintisiz kaliteli hizmet sunma hedefi olan profesyonel bir ekibimiz var. Bu ekip en önemli değerimiz. İşine özen gösteren ve müşteri memnuniyetini birinci derecede önceliklendiren bir kurum kültürümüz var. Bu sayede, Call Center Hotel’den hizmet alan kurumlar ana işlerine odaklanırken bizde sunduğumuz hizmetlerle onların birinci tercihi olmayı hedefliyoruz.

Temel hedefimiz günümüzde kurumların en önemli değeri olan müşterilerine kaliteli hizmet sunmalarına yardımcı olmak. Bu nedenle sürekli iş ortaklarımızı dinliyor, onların değişen ihtiyaçlarını karşılamak adına yeni ürün ve çözümler oluşturuyoruz. Bu bitmeyecek bir süreç ve biz de daha iyi olmak için bitmeyen bir istek ve azim ile çalışmaya devam edeceğiz.

Devamını okumak için tıklayınız.