Procat

Yüksek verimlilik, kesintisiz destek, hızlı kurulum ve deneyimli bir iş ortağı ile çalışmanın verdiği konfor ile maliyet avantajından vazgeçemeyen kurum ve kuruluşların ilk tercihi olan Procat 2004 yılında kurulmuştur.

Procat kurucularının çeyrek yüzyıla yakın sektör deneyiminden aldığı güç ve uzman kadrosu ile birlikte A’dan Z’ye anahtar teslim çağrı merkezi kurulumu, üçüncü parti ürün ve çözümler ile entegrasyonu, uygulama geliştirme, raporlama, izleme, denetleme ve kalite değerlendirme için gereken tüm ürün ve hizmetleri sunar. Kurumların gereksinimleri ile birebir örtüşen en doğru teknolojinin seçiminden kuruluma dek, tüm süreçlerde eksiksiz bir iş ortağı olarak çalışmaktadır.

Yüksek verimlilik ve kalite hedefli projelerinde, işe analiz ederek başlar, çözümü ihtiyaca ve isteğe yönelik dizayn eder, kurulumu yapar ya da mevcut alt yapıyı iyileştirir, istendiği takdirde geçici bir şekilde projeyi işleterek iş ortağına devreder ve inovatif çözümlerle sürekli olarak yanında olur.

www.procat.com.tr

speechouse

Bir diğer kardeş şirket olan SPEECHOUSE ise, Konuşma Tanıma (“Speech Recognition”), Konuşmacı Doğrulama (“Voice Verification”), Metni Sese Dönüştürme (“Text-to-Speech”) ve Doğal Konuşma Algılama yoluyla yönlendirme (“Call Steering”) gibi ileri ses teknolojilerini kullanan uygulamalar sunmak amacıyla 2006 yılında kurulmuştur.

Her an ve hızla gelişen günümüz dünyasında, insanların isteklerine erişim taleplerinin bu gelişime paralel hızda ve kolaylıkta olmasını sağlamak amacıyla SPEECHOUSE, iletişimin en doğal yolu olan ‘konuşma’ya dayanan teknolojileri çağrı merkezleri için özel olarak tasarlar ve bunları yönetilen hizmet şeklinde sunar.

“Ses” içeren teknolojilerin en gelişmişi olan ve kullanıcıların isteklerini kendi sözcükleriyle ifade ettikleri doğal konuşma yoluyla self-servis kanallara yönlendirilmelerini sağlayan Call Steering teknolojisi de Türkiye’de ilk kez SPEECHOUSE tarafından uygulanmıştır.

İleri ses teknolojileri hakkında daha fazla bilgi almak için SPEECHOUSE web sayfamızı ziyaret edin;

www.speechouse.com